Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oba Kıl Çadır Hizmeti
#1
Kıl Çadırına Dair Her Şey
Tamamen % 100 keçi kılından dokunarak yapılan kıl çadır çeşitleri başta oba çadırı, otağ çadırı, yörük çadırı gibi seçenekleri geçmişimizde yerini almaktadır. Eski dönemlerde yaşam tarzları içerisinde yerini alan bu kıl çadırı çeşitleri varlığını günümüze kadar getirebilen kültürel miraslar içerisinde yerini almaktadır.
Kendine has özellikleri sebebi ile kullanımından asla vazgeçilemeyen bu çadır çeşidi oldukça sert hava koşullarına bile dayanıklı olması ile bilinmektedir. İçerisinde hiçbir katkı maddelerinin olmadığı ve tamamen doğal keçi kılından dokunarak yapılması ise doğal yaşamı sevenler için de otantik bir alternatif olmaktadır.
Kıl Çadırından Biri Olan Oba Çadırı
Kıl çadırları oldukça farklı alanlarda kullanılabilen geniş hizmet yelpazesine sahip olmaktadır. Bu çeşitlerin içerisinde olan oba kıl çadırı ise yaygın olarak kullanıldığı eski zamanlarında yaylalarda Yörükler tarafından kullanılmaktadır.
Özellikle içeriğindeki havayı sabit bir oda sıcaklığında tutması ve kolay kurulumu sayesinde günümüzde hala yaylacılık geleneğini devam ettiren kesim tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Bunların yanı sıra bir takım organizasyonlarda, mesire alanlarında veya restaurantların gözleme bölümlerinde eski Yörük çadırı havasını taşıması için de kullanılmaktadır.
Hala daha aynı kalitede rağbet görüyor olması ve yaygın kullanılmasını geçmişte de şimdiki zamanında da devam ettirmesinin sebebi ise oba kıl çadırın özeliklerinden kaynaklanmaktadır. En önemli özellikleri içerisinde yaz – kış rahat kullanıma sahip olması bulunmaktadır. Yazın serin havayı içerisinde barındırması ve kışın sıcak havayı içinde muhafaza edebilmesi sebebi ile rahat bir yaşamı sağlayabilmektedir. Ayrıca kolay kurulumu ve bütçe olarak da uygun bir fiyata sahip olmasından dolayı da bir diğer yoğun tercih sebebi olmaktadır.
Ateşe karşı dayanıklı olması, suyu içeriye almaması, böcek ya da haşeratlara karşı korunaklı olması, dayanıklı özelliğine sahip olması onu daha çok kullanıma sevk eden konular olmaktadır.
Oba Kıl Çadırda Otantik Farkı
Kıl çadır seçenekleri içerisinde yerini alan oba kıl çadırı, Otantik Kır Çadırı işletmesinin hizmetleri içerisinde yerini almaktadır. Kalitesinden ödün vermeden 16 yıldır bu alanda hizmet veren işletme olarak kendi çizgisini ve geldiği yeri koruyan Otantik Kıl Çadırı, hala aynı doğrultuda oba kıl çadırı hizmeti sunmaya devam etmektedir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi